6 pomysłów na marketing bez budżetu

25/11/2021

Każdy z nas w pewnym momencie zaczynał swoją przygodę z biznesem. Czy jako właściciel, handlowiec albo osoba od marketingu. Nie zawsze na start możemy dysponować środkami na dużą promocję. Może czasem nie wiemy jak promować firmę w mediach społecznościowych.

Mając świadomość, że mimo braku budżetu potrzebujemy promocji biznesu, postanowiłem podzielić się 6 pomysłami na promowanie bez budżetu reklamowego. Jednak mała uwaga, każda z zaproponowanych metod wymaga czasu. Czasu, który jest tutaj inwestycją zamiast pieniędzy. To jak, zaczynamy?

Codzienna publikacja

Pierwszym pomysłem na darmową promocję jest tworzenie codziennie treści. Czy to Facebook, czy YouTube a może jeszcze coś innego? Tworzenie treści to świetny początek, jeśli myślimy o marketingu bez budżetu. 

Warto tutaj dodać, że treści tego typu nie muszą być wybitnie długie. Poniżej masz przykład mojego nagrania na temat weryfikacji domeny na Facebooku, które to nagranie jest bardzo krótkie. Jak już zaczniesz, to staje się dużo prostsze.

Fora i grupy

Kolejny pomysł na marketing bez budżetu są wypowiedzi na forach i grupach. Nie każda branża jest do tego dobra, jednak jeśli już znajdziemy odpowiednie grupy, to będzie bardzo dobre miejsce do sprzedaży. 

Na dłuższą metę mocno sugeruje pomyśleć o stworzeniu też własnej grupy. Jest to bardzo czasochłonne zajęcie na początku, ale daje ogromne zalety. Ja przykładowo obecnie rozpoczynam pracę nad własną grupą na LinkedIn. 

W tym miejscu gorąco zachęcam do sprawdzenia mojego profilu na LinkedIn i dodanie nas do kontaktów. Zapraszam na nas profil:

https://www.linkedin.com/company/bsmarti

Wpisy gościnne

Ten przykład może być jednym z trudniejszych do wdrożenia. Wpisy gościnne na innych stronach jest mało popularną opcją w Polsce. Mało kto chce za darmo dać nam możliwość publikacji naszej treści, jeśli nie jesteśmy za bardzo znani.

Mimo to warto poszukać takiej opcji. Można też stworzyć kilka stron pod darmowymi opcjami jak WordPress i tam umieścić własne treści. Jeśli dobrze to zrobimy, to możemy mieć z tego ruch. Jednak o pozycjonowaniu trochę dalej.

Interakcja z innymi

Interakcja z innymi to chyba najbardziej ulubiona przeze mnie opcja. Stosuje ją, nawet mają budżet reklamowy. Po pierwsze jest to przyjemne, gdy pomagamy innym, a po drugie dajemy opcje, by nas poznano.

Możesz zastanawiać się, o co dokładnie chodzi. Przykładowo wchodzimy na naszego Instagrama, wyszukujemy miejscowość i komentujemy posty osób pod nim. Jest to najłatwiejsza opcja. Bardziej zaawansowana opcja to dłuższe szukanie np. po hasztagach albo innych opcjach zależnie od platformy.

Pozycjonowanie

Poprzednie opcje nie wymagały od nas niczego płatnego. Ten i następny przykład wymagają od nas posiadania własnej strony internetowej. Pozycjonowanie można bardzo łatwo samemu wdrożyć.

W internecie znajdziemy masę darmowych kursów optymalizacji strony. Na początek sama optymalizacja może dać nam 90% tego, co wymagane jest, by dostać się na pierwszą stronę. Pozostałe 10% to zdobywanie linków. Na to istnieją darmowe opcje jak np. link w opisie filmiku na YouTube albo link z Pinterest. Wystarczy poszukać, a znajdziesz wiele możliwości na start.

Blog

Ostatni pomysł to prowadzenie bloga. Już kilkukrotnie pisałem o zaletach własnego bloga np. tutaj: Blog firmowy, jaki jest jego cel?

Teraz na szybko powiem, że to kolejne miejsce, które może przyciągnąć klientów, a właśnie o to chodzi w marketingu. Więc co może Cię powstrzymać przed rozpoczęciem własnego działania. A jeśli potrzeba pomocy, to zawsze z chęcią odpowiem np. na maila. Więc nie krępuj się pisać.

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Rekomendowane artykuły

Etapy tworzenia strony internetowej – jak robić to dobrze

Czytaj dalej

Poznaj archetypy marki osobistej i firmowej

Czytaj dalej

Archetyp marki kreator

Czytaj dalej

Sprawdź jak możemy Ci pomóc: