Archetypy marki – opiekun

30/11/2021

Jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka jest bezpieczeństwo. To dzięki niemu możemy spokojnie się rozwijać i realizować swoje plany. Pokazując jako firma, że Twoim priorytetem jest zapewnienie uczucia bezpieczeństwa dla swoich klientów, możesz zyskać w ich oczach. Poznajmy więc archetyp marki – opiekun.

Głównym założeniem tego archetypu jest myślenie o innych. Skupienie się na ich bezpieczeństwie oraz ich potrzebach. Największymi obawami są samolubność oraz niewdzięczność.

Firmy tego typu zwykle utożsamiane są z działaniami non-profit. Branża medyczna typu opiekunki pielęgniarki często są kojarzone właśnie z tym rodzajem archetypu. W religii przykładem może być Matka Teresa, która robiła więcej dla innych niż dla siebie.

Decydując się na opiekuna, powinniśmy często podkreślać, że: troszczymy się o Ciebie, Twoje dobro jest dla nas najważniejsze, możesz spać spokojnie i wiele innych tego rodzaju. Warto tutaj dawać dużo więcej z siebie niż oczekuje odbiorca.

Najczęstszymi branżami, w których spotykamy opiekunów, są:

  • Zdrowie i opieka nad osobami starszymi
  • Non-profit
  • Szpitale
  • Edukacja

Przykładowa paleta kolorów​

#5b6979
#a1b1c2
#0192d3
#2c7d78

Silne strony opiekuna

Mocną stroną opiekuna jest zdobywanie ogromnego zaufania i swoich klientów. Odbiorcy wiedzą, że ich dobro jest na pierwszym miejscu, co sprawia, że dużo chętniej korzystają z proponowanych produktów czy usług. Stawianie na mocną autentyczność jest tu elementem obowiązkowym.

Słabe strony opiekuna​

Jak każda marka, również opiekun ma swoje minusy. Przede wszystkim trzeba uważać by nie zacząć robić zbyt dużo dla innych. Dawanie zbyt dużo odbiorcą może spowodować bankructwo firmy a co za tym idzie koniec wizji pomocy.

Znane marki

Przykłady znanych marek budowanych w oparciu o archetyp opiekuna:

  • Unicef
  • Dove
  • Johnson Baby
  • Volvo
https://www.youtube.com/watch?v=k5Y1L2INIqUhttps://www.youtube.com/watch?v=kZf_EIcF438

Znane osoby:

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Rekomendowane artykuły

Etapy tworzenia strony internetowej – jak robić to dobrze

Czytaj dalej

Poznaj archetypy marki osobistej i firmowej

Czytaj dalej

Archetyp marki kreator

Czytaj dalej

Sprawdź jak możemy Ci pomóc: