Zanim omówimy czym właściwie są archetypy marki, zastanówmy się co jest takiego głębszego w markach, z którymi się utożsamiamy. Mamy wrażenie, że rozumieją nas lepiej a my ich. W niektórych przypadkach to wręcz więź, która nas łączy. Jak to się dzieje? Dlaczego stajemy się lojalni wobec niektórych marek a wobec innych nie? Dlaczego przekazy marketingowe właśnie tych marek do nas przemawiają?
Odpowiedź? Archetyp marki.
Mogłeś wcześniej nie słyszeć tego pojęcia albo gdzieś mignęło to stwierdzenie, jednak nie jesteś pewien, o co chodziło. W tym artykule przedstawię Ci dokładne informacje czym jest archetyp marki, po co go stosować i jak go stosować. Natomiast w kolejnych artykułach omówię każdy archetyp od A do Z, tak by w jednym miejscu powstała biblioteczka wiedzy, którą będziesz mógł stosować.
Jak archetypy wpływają na postrzeganie marki?
Nie oszukujmy się, biznes polega na relacjach transakcyjnych. Marka coś Ci daje i oczekuje zapłaty. Przykładowo mogą to być pieniądze, ale równie dobrze adres email albo feedback. Wymieniamy coś za coś. Jednak wobec niektórych marek czujemy dodatkowe połączenie, lojalność a czasami nawet miłość.
Niemal każda marka, która potrafi wywołać takie emocje zbudowana jest w oparciu o znane archetypy, które zostały dobrze opisane przez psychologów, a towarzyszą nam od wieków. Były dostępne nawet w Greckiej Mitologii.
Każdy z nas ma podstawowe potrzeby. Są one uniwersalne, instynktowne i prymitywne. To właśnie ich zaspokojenie umożliwia wejście w odpowiedni archetyp.
- wolność -> buntownik
- moc -> magik
- mistrzostwo -> bohater
- intymność -> kochanek
- radość -> błazen
- przynależność -> zwykły człowiek
- opiekuńczość -> opiekun
- kontrola -> władca
- innowacyjność -> kreator
- szczęście -> niewinny
- zrozumienie -> mędrzec
- autonomia -> odkrywca
Jak widzisz, jest to bardzo intuicyjne dopasowanie. Jeśli więc mamy markę w danym archetypie, to wiemy jaką potrzebę zawsze będzie nam zaspokajać. Apple będzie dawać nam innowacje, Jeep wolność poza głównymi drogami a Nike pokaże jak się nie poddać i zostać mistrzem.
Zostań mistrzem w wywoływaniu pragnień
Archetypy są personifikacją potrzeb i stanowią swego rodzaju mapę, która mówi nam jak się zachowywać by wywołać dane emocje. No dobra, ale czy nie mogę być wszystkimi tymi archetypami by docierać do jeszcze większej grupy osób?
Są dwa główne powody, dlaczego lepiej obrać bardziej szczegółowy plan i dostosować markę pod jeden góra dwa archetypy.
Po pierwsze. Większość firm na rynku czy to Polskim, czy zagranicznym konkuruje głównie ceną i cechami. Jeśli nie chcemy wchodzić w ten typ konkurencji to musimy zacząć budować głębsze relacje z naszymi odbiorcami. W tym pomoże nam jednoznacznie wybrany kierunek.
Po drugie. W natłoku informacji, które dostajemy bycie wszystkim sprawia, że zginiemy w tłumie. Nasz przekaż nie jest zapamiętywany, bo ciągle się zmienia. Decydując się na jeden archetyp, możemy sprawić, że nasz marketing stanie się nie tylko wyjątkowy, ale wręcz wyjątkowo niezapomniany.
Archetyp to nie stereotyp
Kolejnym elementem, który należy zrozumieć to, że archetyp nie jest stereotyp. Stereotyp jest łatwo podważyć. Przykładowo mamy stereotyp o np. o danym kraju. Jednak wystarczy kogoś spotkać z danego kraju, by zmienić go. Dużo łatwiej złamać stereotyp spotykając i poznając kogoś. Przykładowo znam bardzo fajną osobę z Niemiec. Jest to osoba mega zabawna i otwarta, co nie pasuje do stereotypu osób z tamtego kraju.
W przypadku archetypów jest odwrotnie. Spotykając, poznając kogoś, dopiero przypisujemy go do archetypu. Jeśli ta osoba będzie spójna to ten archetyp będzie jej cały czas towarzyszył. Można powiedzieć, że to taki mały hak dla mózgu, który pozwala łatwiej poznawać świat.
Potwierdza to historia archetypów. Już Platon około 348 r. p.n.e. twierdził, że “intuicyjne dopasowania” są kluczem do zrozumienia wszechświata. W bardziej bliższej historii Carl Jung Szwecki psycholog nazwał to, co znamy od lat z legend, mitów, przepowiedni, jaki właśnie Archetypy, które określił jako instynkty, z którymi się rodziny i nieświadomie rozumiemy je od razu, gdy je zobaczymy.
Jest 95% szansa, że działanie marki w danym archetypie sprawi, że połączysz się z nią emocjonalnie – badania profesora Geralda Zalmana z Harvardu.
Jakie mamy archetypy?
Najbardziej popularną opcją jest wyróżnienie 12 archetypów, o których wspominałem już wcześniej, gdy przyporządkowywałem je do pragnień. Mamy więc:
Każdy z nich ma własne strony, kolory, z którym je kojarzymy, mottem, według którego żyje oraz wiele innych elementów.
Ponieważ omówienie każdego z nich to tak duża ilość wiadomości to postanowiłem je podzielić. Poniżej będą się pojawiać linki do każdego z nich z dokładnym omówieniem oraz przykładem jak wybranie takiego archetypu wpływa na komunikaty.
Jeśli chcesz by te informacje oraz inne ciekawe zagadnienia nie uciekły Twojej uwadze, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się poruszać na drodze do sukcesu to zapisz się poniżej na newsletter a gwarantuje Ci wysłanie maila zawsze, gdy będę miał coś ciekawego co może Ci pomóc